Bootstrap

Memoriał Urszuli Marciniak

O zawodach

Zapraszamy do udziału w otwartych zawodach w rozwiązywaniu łamigłówek diagramowych.

Nieodpłatny konkurs dla uczestników w każdym wieku organizowany jest we współpracy z Fundacją Matematyków Wrocławskich oraz Wydawnictwem Logi.

Celem zawodów jest upamiętnienie i kontynuowanie dzieła Urszuli Marciniak, którym było szerzenie i popularyzowanie logicznego myślenia i podnoszenia kultury matematycznej wśród Polaków.

Więcej

Terminarz 2025

Memoriał na Lubelszczyźnie rozgrywany będzie zgodnie z poniższym harmonogramem.

  • zgłoszenia udziału 1-31 grudnia 2024
  • eliminacje szkolne 10 stycznia 2025
  • przesyłanie wyników ze szkół do 20 stycznia 2025
  • ogłoszenie listy finalistów 1 lutego 2025
  • finał zawodów 22 marca 2025
Zgłoszenia

Organizatorzy

Organizatorem lubelskich zawodów jest Katedra Nauczania Matematyki i Informatyki Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS w Lublinie.

Organizatorem głównym Memoriału jest Fundacja Matematyków Wrocławskich, współpracująca z Wydawnictwem Logi.

W 2025 roku memoriał rozgrywany będzie na Dolnym Śląsku, Lubelszczyźnie,Podlasiu, Pomorzu, w Świętokrzyskiem i w Wielkopolsce.

Kontakt

O zawodach

Zapraszamy do udziału w otwartych zawodach w rozwiązywaniu łamigłówek diagramowych. Celem zawodów jest upamiętnienie i kontynuowanie dzieła Urszuli Marciniak, którym było szerzenie i popularyzowanie logicznego myślenia i podnoszenia kultury matematycznej wśród Polaków.

W tym roku zawody odbędą się po raz trzeci na Lubelszczyźnie, ale ich tradycja sięga 2017 roku, kiedy to pierwszy Memoriał Urszuli Marciniak odbył się we Wrocławiu. Zachęcamy do zapoznania się z ideą konkursu i postacią jego patronki na stronie Fundacji Matematyków Wrocławskich.

Do zawodów może przystąpić każdy, niezależnie od wieku i nieodpłatnie. Aby zapoznać się z przykładowymi zadaniami i przygotować się do udziału w konkursie, odsyłamy do następujących zasobów:

Zadania konkursowe dostosowane są do wieku uczestników, a zawody odbywają się w czterech kategoriach:

  • MŁODZICY (kl. 3-5 SP)
  • JUNIORZY (kl. 6-8 SP)
  • LICEALIŚCI (uczniowie szkół średnich)
  • DOROŚLI
Regulamin Memoriału

Rejestracja zawodników

Zgłoszenia do lubelskiej edycji zawodów możliwe są indywidualnie w kategorii DOROŚLI lub poprzez szkolnego koordynatora konkursu, który rejestruje daną szkołę wypełniając dostępny poniżej formularz. Prosimy o wcześniejsze zapoznanie się z regulaminem zawodów.

Rejestracja dostępna będzie od 1 do 31 grudnia 2024.

Zgłoszenia dla szkół Zgłoszenia indywidualne

Organizatorzy

Organizatorem głównym Memoriału jest Fundacja Matematyków Wrocławskich, współpracująca z Wydawnictwem Logi.

Organizatorem lubelskich zawodów jest Katedra Nauczania Matematyki i Informatyki Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS w Lublinie.

  • dr Monika Kotorowicz
Napisz do nas

Regulamin zawodów na Lubelszczyźnie

  1. Konkurs organizowany jest dla upamiętnienia Urszuli Marciniak – założycielki pierwszego specjalistycznego wydawnictwa łamigłówkowego w Polsce – LOGI.
  2. Organizatorem zawodów w Lublinie jest Katedra Nauczania Matematyki i Informatyki Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS w Lublinie we współpracy z Wydawnictwem Logi i Fundacją Matematyków Wrocławskich.
  3. Udział w Memoriale jest bezpłatny i otwarty.
  4. Uczniowie biorą udział w zawodach tylko za pośrednictwem szkół, w których odbywa się etap eliminacyjny. Mogą wziąć w nim udział także nauczyciele i rodzice.
  5. Inne osoby dorosłe mogą wziąć udział w eliminacjach on-line, wysyłając indywidualne zgłoszenie przez formularz na stronie organizatora.
  6. Zawodnicy startują indywidualnie w jednej z kategorii:
    1. MŁODZICY (klasy 3-5 SP)
    2. JUNIORZY (klasy 6-8 SP)
    3. LICEALIŚCI (szkoły średnie)
    4. DOROŚLI (studenci, nauczyciele, rodzice i wszyscy miłośnicy łamigłówek)
  7. Eliminacje przeprowadzane w szkołach polegają na rozwiązaniu zestawu zadań przesłanych przez organizatorów w czasie 45 min w warunkach kontrolowanej samodzielności.
  8. Za rozwiązanie każdego zadania można otrzymać od 0 do 4 pkt.
  9. Szkolni koordynatorzy przesyłają w określonym terminie wyniki do organizatora.
  10. Po przesłaniu wyników przez szkoły ustalany jest próg kwalifikacji do finału i ogłaszana jest lista zakwalifikowanych na stronie www zawodów.
  11. W przypadku gdy liczba zawodników z danej kategorii wiekowej, którzy przekroczyli próg eliminacyjny, istotnie przekroczy limit osób w finale, a przy progu podwyższonym o 1 pkt jest mniejsza niż połowa limitu, organizator może zażądać dostarczenia prac wszystkich zawodników powyżej progu. Prace te są wówczas sprawdzane z dokładnością do każdego pola i na tej podstawie ustalana jest ostateczna lista finalistów. Organizator może też (o ile będzie to konieczne) przeprowadzić w szkołach w danej kategorii wiekowej dodatkowy etap półfinałowy, na zasadach analogicznych do eliminacji, ale z trudniejszymi zadaniami.
  12. Zadania eliminacyjne i półfinałowe to łamigłówki diagramowe typu: piramidy (wieżowce), lampki, wielokropki, łamigłówki architekta, kakuro, sudoku (klasyczne lub zmodyfikowane) i inne. Wszystkie zadania zawierają instrukcję rozwiązywania.
  13. Limity miejsc w finale lubelskim w poszczególnych kategoriach wiekowych wynoszą:
    1. MŁODZICY 35 osób
    2. JUNIORZY 35 osób
    3. LICEALIŚCI 35 osób
    4. DOROŚLI 25 osób
    Limity te mogą zostać nieznacznie zmienione.
  14. Finał rozgrywany jest w sobotę przypadającą w tygodniu rocznicy urodzin Urszuli Marciniak. Rozgrywki finałowe składają się z trzech 45-minutowych rund o rosnącym stopniu trudności oraz Wielkiego Finału. Pomiędzy rundami są 15-minutowe przerwy, a przed Wielkim Finałem – przerwa co najmniej 60-minutowa.
  15. Zadania finałowe mogą zawierać rozmaite łamigłówki diagramowe, algebrafy i zadania logiczne, w tym łamigłówki geometryczne, topologiczne lub strategiczne. Poziom trudności zadań w Wielkim Finale jest istotnie wyższy od poziomu rund 1-3.
  16. O ile nie ogłoszono inaczej (np. w wypadku uzdalnienia finału), finalistą jest osoba zakwalifikowana do zawodów finałowych, która weźmie w nich udział (bez względu na uzyskany wynik). Wszyscy finaliści otrzymują dyplomy.
  17. W przypadku wyłonienia laureatów po trzech rundach, jurorzy mogą podjąć decyzję o rezygnacji z Wielkiego Finału. W przeciwnym razie do Wielkiego Finału wchodzi pięciu najlepszych zawodników w każdej kategorii. O kolejności decyduje suma punktów z rund 1-3. Decyzją jurorów liczba finalistów może zostać nieznacznie zmieniona.
  18. Wielki Finał składa się z jednej 45-minutowej rundy. O miejscu w klasyfikacji końcowej decyduje liczba punktów uzyskanych w Wielkim Finale, a w razie remisów – łączna liczba punktów w rundach finałowych. Jury może też zarządzić dogrywkę w gronie laureatów.
  19. Uczestnicy Wielkiego Finału otrzymują dyplomy i upominki.
  20. Zwycięzcy Memoriału w kategoriach LICEALIŚCI i DOROŚLI (po porównaniu wyników we wszystkich regionach) kwalifikują się z dziką kartą do Mistrzostw Polski w Łamigłówkach.
  21. Nazwiska finalistów i laureatów wraz z afiliacją są publikowane na stronie www zawodów. Zawodnik może podpisać pracę dowolnym pseudonimem, ale dyplom będzie wystawiony na te same dane i nie będzie mógł być zmieniony.
  22. Organizatorzy nie przechowują ani nie przetwarzają żadnych danych uczestników konkursu zgłoszonych przez szkoły.
  23. Zgody rodziców uczniów na udział w konkursie oraz na publikację nazwiska w przypadku wejścia do finału zbierają i przechowują nauczyciele – szkolni koordynatorzy konkursu.